Loading...

دفتر کار، دومین خانه انسان مدرن

دفتر کار، دومین خانه انسان مدرن
بر اساس این قاعده، انسان در طول شبانه روز، حداقل یک سوم زمان خود را در محیط کارش می¬گذراند و این نکته باعث می شود که اهمیت میزان آرامش و آسایش محیط کار، درست به اندازه محیط خانه اهمیت پیدا کند.

  

امروزه همه ما ساعات زیادی از زمان بیداریمان را در محل کار می­گذرانیم. قاعده استانداردی که برای زندگی انسان در دنیای مدرن ایجاد شده است، 24 ساعت شبانه­روز را به 3 قسمت تقسیم کرده است: 8 ساعت اول برای کار کردن، 8 ساعت دوم برای اوقات فراغت و استراحت مفرح مثل گذراندن وقت با خانواده و دوستان، و 8 ساعت پایانی برای استراحت مطلق و خواب. بر اساس این قاعده، انسان در طول شبانه­روز، حداقل یک سوم زمان خود را در محیط کارش می­گذراند و این نکته باعث می­شود که اهمیت میزان آرامش و آسایش محیط کار، درست به اندازه محیط خانه اهمیت پیدا کند.

اما این آرامش و آسایش، استانداردهای خودش را دارد؛ درواقع باید به گونه­ای باشد که علاوه بر افزایش تمرکز، بهره­وری و کیفیت کاری افراد، باعث خستگی و فرسودگی روحی و جسمی آن­ها نشود. بنابراین هرآنچه احساس می­کنید می­تواند یک محیط اداری ایده­آل را برای شما فراهم کند، به کار بگیرید. این موضوع به ویژه زمانی که در محیط کاری باید پاسخگوی مراجعین باشید، بسیار موثر است. باید محیط را به شیوه­ای طراحی کنید که ابتدا برای خودتان و سپس برای مراجعین، خوشایند و مناسب باشد.

 

 عوامل موثر در دکوراسیون اداری

همانطور که پیش­تر گفتیم، محل کار شما دومین فضایی است که زمان زیادی از زندگی شما در آن سپری می­شود. بنابراین باید دکوراسیون و دیزاینی مناسب داشته باشد که هم بهره­وری شما را افزایش دهد و هم از لحاظ جسمی و روحی آسایش ایجاد کند. پس توصیه می­کنیم برای راحتی هرچه بیشتر خودتان، یک کاغذ یادداشت بردارید و نکاتی که فکر می­کنید لازم است در طراحی فضای کارتان بهبود یابند را یادداشت کنید. از جمله مهم­ترین اصول در دکوراسیون محیط اداری عبارتند از:

 

  هماهنگی و تناسب رنگ­ها

اولین تاثیری که محیط روی فرد می­گذارد، از طریق رنگ­هاست. درواقع فرد تنها با قرار گرفتن در یک محیط و بدون توجه به جزئیات آن، ناخودآگاه توسط تناسب رنگی که بین اجزای اتاق وجود دارد، تحت تاثیر قرار می­گیرد. همه فضا را با یک رنگ طراحی نکنید. بهتر است از رنگ­های خنثی، مکمل و در یک طیف استفاده شود (رنگ­هایی مثل نارنجی، آبی، سبز و بنفش مناسب محیط­های کاری هستند). تناسب رنگ را بین دیوارها و مبلمان و تمام اجزای موجود رعایت کنید. می­توانید برای انتخاب رنگ­ها از رنگ­های به کار رفته در لوگوی شرکت ایده بگیرید.

 

 هیجان رنگی

از آن جا که در محیط کار استرس زیادی برای کارکنان وجود دارد و آن­ها ساعاتی طولانی در رنگ­های یکنواخت محیط زندگی می­کنند، نیاز به عاملی دارند که آن­ها را از یکنواختی دور کند. این کار نه تنها تناسب رنگی محیط را بر هم نمی­زند، بلکه در صورت انتخاب درست، محیط را بیش از قبل زنده و از لحاظ بصری خوشایند کرده و به افراد انرژی بیشتری می­دهد. به این منظور می­توانید از یک تابلوی هنری، یک گلدان زیبا یا مجسمه­ ها و وسایل تزیینی رنگی استفاده کنید.

 

 نظم و ارتباط مناسب بین وسایل و مبلمان

از دیدگاه روانشناسی، نظم در محیط کاری تاثیر بسیاری بر عملکرد کارکنان داشته و بازدهی آن­ها را بالا می­برد و همچنین تاثیر بهبودبخشی بر روحیه افراد دارد. این نظم هم باید از لحاظ بصری و هم از لحاظ عملکردی سازماندهی شود.

با توجه به نوع پروسه کاری که در محیط طی می­شود و با توجه به وظایف و نیاز دسترسی افراد به هر بخش و یا هر وسیله، تمامی اجزا باید به گونه­ای در کنار هم چیده شوند که امکان بهترین کارکرد را در کم­ترین زمان ایجاد کنند؛ برای مقال دسترسی به پرینتر، فایل­ها، کاغذ یادداشت و غیره. در غیر این صورت، زمان زیادی صرف جابه­جایی و یا مرتب کردن محیط خواهد شد و علاوه بر این، انرژی بیشتری را از کارکنان خواهد گرفت.

کمد، کشو، قفسه و فایل­های موجود در دفتر کار، باید به گونه­ای در کنار هم قرار بگیرند که ساختار بصری واحد و یکپارچه­ای ایجاد کنند. برای مثال می­توانید کمدها و کشوهای کوتاه را زیر میز قرار دهید تا هم از شلوغی فضا کم شود و هم دسترسی به آن­ها راحت­تر باشد.

 

 برد و کاغذ یادداشت

حتما برای شما هم پیش آمده است که در میان شلوغی کار، بعضی از کارها را که باید انجام می­دادید، فراموش می­کنید یا در فضای کاری شلوغ، هربار کاغذ یادداشت خود را گم کرده و از بسته جدیدی استفاده می­کنید. حتی شاید تمام کارها و برنامه­ تان را روی یک کاغذ یادداشت نوشته باشید اما آن را در میان کوهی از کاغذ یادداشت، که حتی نمی­دانید نصف آن­ها چه هستند، گم کنید. بهترین ایده اختصاص یک دیوار در کنار میز کارتان برای این قبیل یادداشت­ هاست.

از آنجا که دیگر با تاثیر نظم بر عملکرد خود و همچنین بر بازخورد مراجعین آشنا شده­ایم، احتمالا استفاده از کاغذ یادداشت کوچک و چسباندن نامرتب تعداد زیادی از آن­ها روی دیوار، بهترین گزینه نبوده و تاثیر مطلوب را نخواهد داشت. گاهی حتی این روش استفاده از کاغذ یادداشت، بیشتر باعث سردرگمی و کاهش انگیزه برای پیگیری کارها می­شود. یکی از گزینه­های مناسب برای حل این مشکل، نصب رولر دیواری مدوس روی دیوار و در مقابل چشمتان است.

رولر دیواری مدوس یک کاغذ یادداشت دیواری کم­جا و کاربردی است که نصبی آسان داشته و با مرتب نگه داشتن فضا، ظاهری زیباتر و حرفه­ای تر به محیط کارتان می­دهد. ساختمانی ساده دارد که تشکیل شده است از: یک سازه اصلی فلزی، یک میله نگهدارنده رول، یک تسمه جدا کننده، یک رول کاغذ کرافت یا رول کاغذ سفید 80 گرمی، شش عدد پیچ چهارسو و رول پلاک که به همراه یک عدد ماژیک مشکی، یک راهنمای نصب و یک رول کاغذ عرضه می­شود.

حالا با استفاده از رولر دیواری مدوس می­توانید یادداشت­های مهم و مطالبی را که ممکن است در طول روز از یاد ببرید، یک جا یادداشت کرده و نگران گم شدن آن نباشید. حتی می­توانید رول کاغذ را به هر میزان که لازم دارید بریده یا مطلبی که روی آن نوشته­اید را جدا کنید و در صورت تمام شدن رول کاغذ، یک رول کاغذ جدید را جایگزین آن کنید.

     

     

  

رولر دیواری مدوس ، کم جا و به صرفه بوده و با نصبی ساده می­توانید با انواع قلم­ها و رنگ­های مختلف، اهدافتان را با الگویی انگیزه­بخش روی آن بنویسید. اجزای تشکیل دهنده رولر دیواری مدوس عبارتند از : ( یک سازه اصلی فلزی ، یک میله نگهدارنده رول ، یک تسمه جدا کننده ، یک رول کاغذ کرافت یا رول کاغذ سفید 80 گرمی ، شش عدد پیچ چهارسو و رول پلاک ، یک عدد ماژیک مشکی ، یک راهنمای نصب )

همچنین رولر دیواری مدوس نسبت به تخته وایت برد و تخته سیاه دارای ظاهری دکوراتیو و زیبا و با قیمت مناسب تری بوده و محیط کار یا زندگی شما را زشت نمیکند و همینطور به خاطر متراژ نسبتاً زیاد رول کاغذ، تا مدت زیادی ( بیشتر از یکسال ) نیاز به تهیه کاغذ نیز ندارد .

سفارش و خرید آنلاین از وب سایت ما : medosdesign.com
امور پشتیبانی و نمایندگی : ۶۱۱۳ ۵۳۳ ۰۹۹۰

   

 ترکیب نور طبیعی و مصنوعی

عدم وجود نور طبیعی در محیط باعث خستگی و کسالت کارکنان می­شود. اما حضور آن علاوه بر تاثیر انرژی بخشی که دارد، فضا را بزرگ­تر و بازتر نشان می­دهد. سعی کنید تا جای ممکن از نور طبیعی استفاده کنید و در جاهایی که دسترسی کم­تری به نور طبیعی دارند، نورپردازی فضا را با نورهای مصنوعی تا حد یکپارچگی با دیگر فضاها برسانید. سعی کنید در انتخاب شیوه نورپردازی محیط کارتان، از روش­های جدید و خلاقانه­ای استفاده کنید که هم برای کارکنان و هم مراجعین جذاب بوده و خسته ­کننده نباشد.

  

 گیاهان آپارتمانی

حضور گیاه در یک محیط، باعث ایجاد شادابی و حس سرزندگی در آن می­شود. به علاوه، تولید اکسیژن کرده و به کارکنان انرژی می­دهد. نکته حائز اهمیت، انتخاب نوع گیاه است. باید دقت کنید از گیاهانی در محیط کار استفاده کنید که در مقابل کم آبی مقاومت بیشتری داشته و با نور فضا متناسب باشند. برای مثال سانسوریا، پپرومیا، کاکتوس­ها، دیفن باخیا و ... .

  

 سخن آخر

تحقیقات نشان داده­اند که نحوه دکوراسیون محیط کاری، تاثیری عمیق بر میزان بهره­وری و احساسات افراد حاضر در آن دارد؛ این تاثیر به حدی است که در صورت درست انجام شدن دکوراسیون، میزان خلاقیت و مشارکت افراد را نیز افزایش می­دهد. بنابراین پیش از هر اقدامی، فضای کارتان را به درستی طراحی کنید تا تاثیری همسو با موفقیت شغلی­تان ایجاد کند.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد